• bann01.jpg
  • bann02.jpg
Jesteś tutaj: 2012/2013Z językami za pan brat

Z językami za pan brat

dzien jez obcych 2013„Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”, pisał Ludwik Wittgenstein. Język bowiem odzwierciedla kulturę społeczności, zawiera pewne określone, charakterystyczne dla niej ujęcie świata.

Można pokusić się o różnorakie filozoficzne rozważania, my jednak chcemy zwrócić uwagę na to, że poznając języki otwieramy niejako drzwi do skarbca kultur narodowych, otwieramy się na innych ludzi, a przez to wzbogacamy siebie i poszerzamy granice naszego świata, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy coraz bardziej stajemy się społeczeństwem wielokulturowym. Skoro świat staje się globalną wioską, nie możemy istnieć w nim bez znajomości języków obcych. Z takim przesłaniem młodzież Powiatowego Zespołu Szkół Technicznych i Zawodowych w Świebodzinie zwróciła się do swoich kolegów i koleżanek podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych, który odbył się w naszej szkole 13 czerwca 2013 roku. Jego głównym celem była motywowanie uczniów do nauki języków obcych, podkreślenie roli i znaczenia ich znajomości we wspólnej Europie, zachęcenie do przełamywania barier językowych w prezentowaniu swoich umiejętności lingwistycznych przed społecznością szkolną, propagowanie zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur. Świetlica i korytarze szkoły zostały przyozdobione barwami charakterystycznymi dla danych krajów, flagami, mapami oraz rysunkami uczestników szkolnego konkursu plastycznego pod tytułem „Britain as I See It” przedstawiającymi prace o tematyce związanej z  postrzeganiem Wielkiej Brytanii. Można też było przeczytać ciekawe sentencje, aforyzmy, żarty w językach: angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. Z inicjatywy i pod opieką nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz francuskiego uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne poświęcone Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Niemcom, Austrii oraz Szwajcarii. Tematyka prezentacji była bardzo bogata, znalazły się w nich informacje o krajach, miastach, kulturze, literaturze, muzyce, znanych ludziach, zwyczajach i tradycjach.Prawdziwym hitem okazał się konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii zorganizowany na wzór teleturnieju „Jeden z Dziesięciu”. Konkurs wzbudził duże zainteresowanie tym bardziej, że doskonały występ uczestników, którzy popisali się dużą wiedzą otrzymując w zamian gorący doping publiczności, zapewnił wszystkim świetną zabawę. Dzień Języków Obcych był też dniem podsumowań, rozdano dyplomy i nagrody, które dyrektor szkoły Sabina Orlicka wręczyła zwycięzcom konkursów języka angielskiego przeprowadzonych w tym roku szkolnym:

Na „Najlepszego anglistę" wśród klas I”: Dawidowi Szenderowi z klasy I TI,  Krzysztofowi Marzolowi z klasy I TL  i Adamowi Grzybowskiemu z klasy I TI

W konkursie plastycznym „Britain as I See It”: Justynie Gulbickiej z klasy III TOT, Annie Klechamer z klasy II TE, Kindze Harhurze i Jagodzie Muńko z klasy II TL  oraz wyróżnienia: Annie Przypis z klasy III TE, Anicie Warno z klasy I TEH.

Za konkurs Oxford: za zajęcie I miejsca Dominikowi Staszakowi z klasy II TI , Adamowi Grzybowskiemu z klasy I TI za II miejsce, Radosławowi Kalembie z klasy III TOT za zajęcie III miejsca.,

Za udział w Quizie  „Jeden z Dziesięciu”: za wywalczenie I miejsca Dominikowi Staszakowi z klasy 2 TI , za zajęcie II miejsca  Adamowi Karolakowi z klasy I TEH oraz za III miejsce Anicie Warno z klasy I TEH.

Kto powiedział, że nauka języka musi być nudna, że to tylko zakuwanie słówek i trudnych reguł gramatycznych? Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole był okazją do tego, aby zachęcić uczniów do potraktowania nauki języków obcych nie jako przykrego obowiązku, ale fascynującej podróży do nowych krain. Cały program Europejskiego Dnia Języków Obcych cieszył się dużym zainteresowaniem i wywołał sporo emocji wśród uczestników i publiczności. Z pewnością był świetną formą relaksu z elementami nauki. Młodzież zgodnie stwierdziła, że takie imprezy to doskonały sposób na naukę języków poprzez zabawę.

Natalia Hoszman, Aleksandra Skrzypczak nauczycielki języka angielskiego

(jb/jł)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ

Menu użytkownika