• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w Blasiebergu

zawody niem 1721 maja 2017r. młodzież z PZSTiZ w Świebodzinie wyruszyła do zaprzyjaźnionej placówki dydaktyczno-wychowawczej w miejscowości Wiesensteig w  rejonie Badenii-Winterbergii w Niemczech, by spędzić tam 7 dni realizując program ekologiczno-dydaktyczny. Młodzież mogła zapoznać się z charakterastycznym i specyficznym krajobrazem rezerwatu  biosfery Swabische Alb, należącym do UNESCO  oraz sposobami ochrony tego rejonu i odpowiedzialności, dzięki której można ten teren zachować dla przyszłych pokoleń.

Poprzez turystyczne wędrówki, wycieczki rowerowe czy kontakt z ludźmi, którzy zajmują się hodowlą owiec i kóz,  poznali wartości tego pięknego skrawka natury. Do Wiesensteigu cała grupa dotarła pociągiem. Po dość długiej podróży (kilka przesiadek musiało się odbyć w ekspresowym tempie), dotarliśmy do miejscowości Geislingen. Tam czekali już na nas koledzy oraz dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły, Walter Reischerdorfer. Po krótkim spotkaniu, kolacji i rozlokowaniu uczniów w pokojach gościnnych, przedstawiono plan całego pobytu i ogólne założenia projektu. Projekt przede wszystkim promował ekosytem regionu Badenii-Winterbergii, który jest nie tylko najbardziej rozwiniętym gospodarczo w Niemczech, ale także uznany przez organizację UNESCO za unikalny w skali europejskiej ze względu na czystość powietrza i wolne od chemicznych zanieczyszczeń pola, łąki i lasy. Przepiękne tereny mogliśmy podziwiać w czasie dwudniowego rajdu rowerowego, zachwycały nas ogromne przestrzenie, na których hodowano owce i kozy. Wspólny rajd rowerowy grupy niemieckiej i polskiej stworzył okazję do lepszego poznania się, a przygotowane ognisko i grill przełamało bariery językowe. W drodze powrotnej odwiedziliśmy interaktywne Muzeum Ekologiczne w dawnym garnizonie wojskowym. Była też okazja do rozmowy i spotkania z młodzieżą, która przybyła do Niemiec z terenów Syrii i Somalii. Udaliśmy się również na pieszą wedrówkę po niewysokich górach, by podziwiać zjawiska krasowe w największej jaskini w tamtym rejonie. W drodze powrotnej cała młodzież znakomicie zintegrowała się ze sobą. Wieczorem był wspólny grill, mecz piłki siatkowej na terenie ośrodka. Szczególnym powodzeniem cieszyła się sala bilardowa, na której  młodzież chętnie spędzała czas. Nie było miejsca na nudę, młodzi ludzie ciekawi odmiennych zwyczajów i tradycji,  długo toczyli swoje rozmowy. Ostatni dzień to wyjazd do miasta Ulm,  położonego nad Dunajem, a znanego ze swoich średniowiecznych tradycji. Spacer wzdłuż murów obronnych, a potem wejście na najwyższą wieżę kościelną świata ( 147m),  sprawiło wszystkim ogromną frajdę i umożliwiło zrobienie wyjątkowych fotek. W sobotę rano,  po wspólnym omówieniu całego projektu, wróciliśmy do Polski.

Uczestnicy wymiany już zapowiadają powrót  do Wiesensteigu za rok. Wcześniej, bo już na początku września, nasi niemieccy koledzy i koleżanki z organizacji CJD przyjadą do Świebodzina na tygodniowy pobyt, podczas którego realizowany będzie wspólny projekt. Należy zaznaczyć, że cały projekt został zrealizowany dzięki dotacji  Polsko-Niemieckiej Wymiania Młodzieży Nysa-Sprewa -Bóbr z Gubina.

(wł/aa)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ