• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Wielkopolski Konkurs Matematyczny Supermatematyk

budynek pzstiz 2W tegorocznej edycji Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego SUPERMATEMATYK, w naszej szkole udział wzięło 31 uczniów. Po etapie szkolnym, powiatowym i rejonowym, do ścisłego finału, zakwalifikowały się dwie uczennice klasy 1 te: Milena Klebieko i Małgorzata Kaźmierczak. Oto ich refleksje na temat konkursu:


MATEMATYKA nie bez powodu nazywana jest królową nauk.  Na niej opiera się wszystko- np. pieniądze, rachunki, codzienność - potrzebna jest do obliczenia podatku, wymierzenia potrzebnej ilości składników do ciasta czy sprawdzenia prawidłowej kwoty przyjętego towaru do magazynu. Szkoła daje możliwość rozwoju, a także wykorzystania swojej wiedzy matematycznej w konkursach. Swoje zmagania z zadaniami zaczęłyśmy już na początku roku szkolnego 2016/2017. Przechodząc przez kolejne etapy, wykonując skomplikowane działania, dotarłyśmy do finału.  Podróż pociągiem do Poznania 8.04.2017 r. na ostateczną rozgrywkę minęła szybko, jednak u celu nie było już tak łatwo.  Stanęłyśmy przed wyzwaniem, mając do pokonania kilkuset uczniów  z innych szkół. Najtrudniejszym zadaniem okazało się ostatnie zadanie, którego jak się okazało, nikt z uczestników nie rozwiązał:
Właściciel sklepu zakupił pewną liczbę sztuk zajęcy i pewną liczbę par królików. Liczba par królików była równa połowie liczby zajęcy. Za każdego zająca zapłacił po dwa dolary, a za każdego królika po jednym dolarze. Cena detaliczna, którą brał przy sprzedaży była o 10% wyższa za każde zwierzę. Gdy wszystkie zwierzęta z wyjątkiem siedmiu były sprzedane właściciel sklepu stwierdził, że wyłożona na ich kupno kwota zwróciła się . Jego czysty zysk stanowi więc wartość sprzedaną owych siedmiu pozostałych zwierząt. Ile wynosi czysty zysk właściciela sklepu?
Poprzeczka była bardzo wysoka, jednak 7 miejsce zajęte przez Milenę napawało nas szczęściem i optymizmem na, być może, kolejne sukcesy w przyszłym roku.  

 (mm/aa)edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ