• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

flaga niemW dniach 10-09 - 15-09 br. odbyła się polsko-niemiecka wymiana młodzieży, w której wzięło udział siedmioro uczniów z naszej szkoły. Była to rewizyta młodzięży niemieckiej z miejscowości Wiesensteig leżącej w Badenii-Winterbergii. Wcześniej, w maju br., nasi uczniowie realizowali tygodniowy  projekt w tej miescowości. Do Świebodzina przyjechało siedmioro niemieckich uczniów wraz z dwoma nauczycielami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Polsce, tak że oczekiwania były duże. I nie zawiedli się, ponieważ program wymiany był interesujący i nie było czasu na nudę. Tematem projektu były osobliwości Ziemi Lubuskiej i okolic Świebodzina.

Pierwszego dnia nasi goście zwiedzili historyczne  i ciekawe miejsca naszego miasta, były to: muzeum, ratusz wraz z wejściem na wieżę ratuszową, gdzie podziwiali panoramę Świebodzina, kościół św. Michała, mury obronne, zamek i figurę Chrustusa. W następnych dniach młodzież wspólnie aktywnie spędzała czas jadąc rowerami do Niesulic nad jezioro Niesłysz, gdzie wspólne grilowanie, pyszne jedzenie, rozmowy i zabawy przełamywały bariery językowe. Kolejne punkty programu tylko zacieśniły wspólne relacje i zbudowały pozytywny obraz u naszych przyjaciół z Niemiec, a były to: wizyta w winiarni w Górzykowie, rejs statkiem po Odrze, wycieczka do Łagowa, gdzie młodzież zwiedzała zamek i miała okazję popływać rowerami wodnymi po dwóch jeziorach. Nie zabrakło również wycieczki do Zielonej Góry i zapoznania się z ciekawymi miejscami miasta. Oczywiście nasi goście poznali kierunki kształcenia w naszej szkole, zwiedzili warsztaty szkolne i ogólnie zaznajomili się ze strukturą kształcenia młodzieży. Aktywne spędzanie czasu podczas wymiany, poznanie ciekawych miejsc,nowe znajomości, wspólne rozmowy, kontakt z rówieśnikami, wpłynęły na promocję i pozytywny obraz naszej szkoły, miasta i regionu. Nasi goście z Niemiec zapowiedzieli, że chcą wrócić tu jeszcze raz, tym razem ze swoimi rodzicami i znajomymi.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Wspópraca Młodzieży (dpjw pnwn) z Gubina.

(mm/aa)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ