• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Narodowe Czytanie

books3Narodowe  Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. Akcję zapoczątkowano w 2012 roku z okazji 200 - lecia  wkroczenia wojsk napoleońskich do Rosji, podczas którego miał miejsce opisany w ,,Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.

Tegoroczna  edycja odbyła się 2 września z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Łącznie w Polsce i 26 krajach, w ponad 2 tysiącach miast i miejscowości odczytano fragmenty ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Warto przypomnieć, że dzieło, tak ważne dla polskiej literatury i historii, miało swoją premierę w Teatrze Miejskim w Krakowie 16 marca 1901 roku. Dramat nawiązuje do autentycznego wydarzenia jakim był ślub krakowskiego poety, doktora praw- Lucjana Rydla z chłopką – Jadwigą Mikołajczykówną. W  uroczystości, która była sensacją towarzyską uczestniczył sam Wyspiański, a to co zobaczył na weselu, przeniósł na karty utworu.

Tradycją naszego miasta jest, iż patronat nad wydarzeniem sprawuje Biblioteka Publiczna, która do udziału zaprasza lokalnych artystów, przedstawicieli władz samorządowych oraz  dyrektorów placówek oświatowych.

Jak co roku, w uroczystości  uczestniczyła młodzież naszej szkoły, którą reprezentowali uczniowie klasy 2 TE. Na pamiątkę otrzymali przygotowane z tej okazji zakładki do książek, zawierające najbardziej znane cytaty z ,,Wesela”.

Reakcja młodzieży potwierdza, iż uczestnictwo w kulturze ma głęboki aspekt wychowawczy i edukacyjny, a samą akcję należy rozpowszechniać i promować.

(ms/aa)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ