• bann01.jpg
  • bann02.jpg

XXII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

food9 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny  wzięli  udział w eliminacjach szkolnych Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematyka wiodąca tegorocznej edycji dotyczy owoców i warzyw oraz ich przetwórstwa i roli w żywieniu człowieka.  Do rywalizacji o awans do etapu okręgowego w Poznaniu przystąpiło 7 uczennic  technikum żywienia i usług gastronomicznych z klasy II i III, które zmagały się z testem z pytaniami  i zadaniami  jednokrotnego wyboru. Komisja szkolna  w składzie: przewodniczący Iwona Bącela oraz członek  Krystyna Skierś-Zajma nadzorowała  przebieg  rywalizacji i po sprawdzeniu testów zakwalifikowała   do etapu okręgowego  2 uczennice z najlepszymi wynikami.

Do dalszego etapu przeszły uczennice klasy II uzyskując  jednakową liczbę punktów -  35. Maksymalnie można było uzyskać ich  45.

  • I miejsce – Adrianna Kwiatek i Karolina Szeremeta
  • II miejsce –  Milena Bil
  • III miejsce – Daria Domzała i Liliana Raczkowiak kl. III

Pytania i  zadania z dziedziny zasad żywienia, technologii gastronomicznej i biologii były  trudne,  często wychodzące poza program nauczania, niektóre dotyczyły nawet medycyny. Dziękujemy wszystkim uczennicom biorącym udział w przygotowaniach i eliminacjach oraz  gratulujemy uzyskanych wyników.

(mm/aa)

 

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ