• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Zdrowy rozsądek i proste działanie - bezpieczeństwo w szkole

budynek pzstizW ostatnich dniach mieliśmy okazję jako szkoła, uczniowie i pedagodzy współorganizować i uczestniczyć w obchodach „Tygodnia Patriotycznego”, który tradycyjnie, od kilku już lat, odbywa się w naszym mieście. Oprócz wspomnień, zadumy i radości była to świetna okazja do zastanowienia się nad dzisiejszym szeroko rozumianym bezpieczeństwem, bezpieczeństwem także w szkole, któremu służyło przypomnienie zasad oraz procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

W dniach 8-10 listopada 2017 roku w Powiatowym Zespole Szkół w Świebodzinie odbył się cykl spotkań profilaktycznych dla młodzieży, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi na temat zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych w szkole. Spotkania prowadził p. Piotr Styczyński,  szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa,  wraz z dyrektorem szkoły p. Sabiną Orlicką. Na pierwszym ze spotkań mieliśmy również okazje gościć p. Piotra Krzywego, który odpowiada za zarządzanie kryzysowe w Powiecie Świebodzińskim.

Celem spotkań było podniesienie wiedzy oraz właściwej reakcji personelu, nauczycieli i uczniów na działania przestępcze, w wyniku których możemy stracić zdrowie lub życie.

Wszyscy uczestnicy spotkań mogli przypomnieć sobie zasady postępowania na wypadek sytuacji kryzysowych, również tych związanych z podłożeniem ładunku wybuchowego lub wtargnięciem napastników z bronią palną na teren placówki oświatowej.

Całość zostało zakończona filmem pokazowym przygotowanym w ramach projektu „Bezpieczna Szkoła w Strefie Schengen”.

Amerykański poeta, prozaik, filozof Ralph Waldo Emerson powiedział kiedyś: „Nic tak nie zadziwia ludzi jak zdrowy rozsądek i proste działanie”, stąd współczesna szkoła musi dziś uczyć odpowiedzialności i szacunku do innych, zapewnić młodzieży możliwe jak najlepsze warunki do rozwoju, ale muszą to być warunki, w których uczeń będzie czuł się bezpiecznie.

Szkoła nie może być źródłem negatywnych przeżyć. Powinna dawać wsparcie całej społeczności i nie może być w swoich działaniach osamotniona. Potrzebuje również wsparcia rodziny i instytucji funkcjonujących w środowisku lokalnym.

(ah/aa)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ