• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w PZS w Świebodzinie

heartŻyczliwość – słowo niedocenione, a może przecenione? Co znaczy w dzisiejszych czasach bycie życzliwym? Jak rozumiemy to my uczniowie i pracownicy PZS w Świebodzinie? Dla nas z pewnością jest to słowo kojarzące się z przyjaznymi uczuciami, troską o innych i siebie, uśmiechem, ciepłym spojrzeniem, niewymuszoną grzecznością, miłymi słowami, dobrym uczynkiem oraz życiem w prawdzie i szczęściu. Światowy Dzień Życzliwości wpisał się na stałe w kalendarz naszej szkoły. Koordynatorem, a zarazem pewnego rodzaju symbolem tego dnia jest pani Urszula Bereźnicka, nauczyciel matematyki i przedmiotów zawodowych na kierunku technik hotelarstwa, osoba niezmiernie ciepła, uśmiechnięta i przede wszystkim bardzo życzliwa.

Oto jej relacja ze zorganizowanego przez siebie spotkania w ramach obchodu tegorocznego Dnia Życzliwości :

„Henryk Sienkiewicz mówił, że "… dobroć serca jest jak ciepło słońca, ona daje życie."

Dziś w  Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień naszą szkołę odwiedziła osoba, która na co dzień niesie dobro najbiedniejszej ludności w ośmiu krajach Afryki Subsaharyjskiej, Syrii i Indiach. W tym szczególnym dniu gościliśmy pana Tadeusza Makulskiego, który jest koordynatorem programu Adopcja Serca prowadzonego w przez Ruch MAITRI w Gdańsku,  a także prezesem Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu, koordynatorem kampanii Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu, członkiem zarządu World Fair Trade Organization – Europe. Celem Adopcji jest uchronienie najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących dzieci od głodu i chorób oraz zapewnienie im środków na naukę i przygotowanie ich do samodzielnego życia. Program ten zapewnia środki przeznaczone na wsparcie w utrzymaniu dziecka i pokrycie wydatków związanych z jego edukacją. Daje w ten sposób dziecku szansę na długotrwały i stabilny rozwój oraz nadzieję na lepszą przyszłość. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję, by zapoznać się z trudnymi warunkami, w których żyją dzieci w Afryce, dowiedzieli się także, jak można okazać im naszą solidarność i życzliwość.

Prezentacja pana Makulskiego wywarła na nas wszystkich ogromne wrażenie.

Jak w praktyce działa program Adopcji Serca, przekonałam się sama, kiedy w czasie minionych wakacji byłam w Rwandzie, by spotkać się z chłopcem, któremu przez 10 lat opłacałam szkołę w ramach programu Adopcja Serca. Na własne oczy mogłam się  przekonać, jak poprzez dostęp do edukacji odmienia się życie młodych ludzi i ich rodzin. Było to wyjątkowe i wzruszające spotkanie, a wdzięczność chłopca i jego mamy, wprost nie do opisania.

Mój pobyt w Afryce był pewnego rodzaju inspiracją, by w tym roku serca uczniów i nauczycieli PZS w Świebodzinie, ich uwagę i finansowe wsparcie skierować na Rwandę, gdzie większość mieszkańców żyje  w ubóstwie i jest niedożywiona. Ludzie spożywają tu jeden posiłek dziennie, a bywa, że jedzą co drugi dzień. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci niewidome, niedowidzące i albinosi.  Chcemy wesprzeć ośrodek prowadzony przez polskie siostry Franciszkanki w Kibeho, które w prowadzonej przez siebie placówce dają tym dzieciom utrzymanie, uczą języka Braille'a oraz samodzielnego funkcjonowania.

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w naszą akcję.

" Afryka czeka na Twoje serce...”

 

(so/aa)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ