• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Spotkanie z prawnikiem

prawo23 listopada 2017 roku gościliśmy w naszej szkole aplikanta adwokackiego pana Piotra Królika ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Obywatelskiej CIVIS SUM z siedzibą w Zielonej Górze. Przedstawiciele tego stowarzyszenia udzielają bezpłatnych porad prawnych. Swój punkt mają także w Starostwie Powiatowym w Świebodzinie. O szczegółach uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej możecie się dowiedzieć wchodząc na stronę internetową Starostwa.

W spotkaniu na temat: „Cyberprzemoc, instytucje i organy ochrony prawnej” udział wzięły klasy: 4 TE, 2 TŻ, 2 TI, 3 TI, 1 KH oraz 2 THo. Prowadzący przedstawił problem przemocy rówieśniczej z użyciem Internetu i telefonów komórkowych. W swojej prezentacji pan Piotr Królik podkreślał powszechność problemu (50% nastolatków zetknęło się z tym zjawiskiem). Omówił szczegółowo rodzaje cyberprzemocy między innymi grooming, stalking, sexsting oraz kategorie prawne cyberprzemocy. Dużą uwagę zwrócił na ochronę prawną pokrzywdzonych omawiając artykuły z Kodeksu Cywilnego oraz Kodeksu Karnego.
W prezentacji wykorzystał także spoty związane z cyberprzemocą.  Po zakończeniu spotkania młodzież mogła porozmawiać z prawnikiem i zadać pytania.

Omówiona problematyka, związana z zagrożeniami jakie niesie ze sobą korzystanie
z sieci i portali społecznościowych, pozwoliła uczestnikom spotkania uzyskać wiele cennych i przydatnych w życiu wiadomości i na pewno pobudziła do refleksji na temat swoich zachowań.

Dla tych, którzy stali się ofiarami cyberprzemocy chcę przypomnieć: „Pamiętaj nie jesteś sam, przestępcę można ukarać”.

A do wszystkich, którzy korzystają z mediów społecznościowych apeluję, używając stwierdzeń z zaprezentowanego na spotkaniu spotu „nie stosuj, nie lajkuj, nie udostępniaj” to ważny krok w zwalczaniu cyberprzemocy.

 

 

http://www.swiebodzin.tv/wiadomosci/788,adopcja-serca 

(so/aa)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ