• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Mikołajki z amerykańskimi żołnierzami

us-flagDzień 6 grudnia 2017 roku uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie zapamiętają na długo. W tym dniu gościliśmy żołnierzy amerykańskich z jednostki wojskowej w Skwierzynie. Pięciu wojskowych, na czele z kapitanem Joshua Robinsonem, uczestniczyli w spotkaniu z młodzieżą, zorganizowanym przez nauczycieli języka angielskiego Mariana i Natalię Hoszman. Pierwsze spotkanie z Amerykanami odbyło się podczas Tygodnia Patriotycznego, wtedy właśnie nadarzyła się okazja aby zaprosić żołnierzy do szkoły, z czego oni bardzo chętnie skorzystali. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji szkoły przygotowanej i przeprowadzonej przez uczniów oraz zwiedzania warsztatów szkolnych.

Potem, w przyjaznej i swobodnej atmosferze, rozmawialiśmy na różne tematy. Żołnierze, pochodzący z różnych stanów i o różnych specjalnościach, opowiadali o życiu w USA, o swoich rodzinach, służbie, zainteresowaniach, odpowiadali na wszystkie pytania interesujące naszych uczniów. Dla nich była to dobra lekcja, bo goście mówili tylko po angielsku. Ale młodzież nie potrzebowała tłumacza i doskonale radziła sobie z komunikacją. Następnie  był krótki spacer po centrum Świebodzina i wizyta w Muzeum Regionalnym, gdzie żołnierze amerykańscy mieli okazję zapoznać się z historią naszego miasta. Nasi goście uczestniczyli również w obchodach Mikołajek w szkole, razem śpiewaliśmy angielskie kolędy i piosenki, robiliśmy niezliczoną ilość wspólnych zdjęć. Panowała bardzo sympatyczna, ciepła i niewymuszona atmosfera. Amerykanie przyznali, że czują się jak u siebie w domu na Święta. Na koniec, gości ze Stanów poczęstowano obiadem ugotowanym przez naszych uczniów z technikum żywienia. Tradycyjne polskie dania, przyrządzone pod opieką nauczycieli uczących przedmiotów gastronomicznych, bardzo smakowały Amerykanom. Szybko minął czas, pora było pożegnać naszych gości, zachwyconych gościnnością i otwartością, która spotkała ich w naszej szkole. Pytani o to, co najbardziej podoba się im w Polsce, odpowiadali, że są to ludzie, ich przyjazne nastawienie i życzliwość. Nasi uczniowie również byli bardzo zadowoleni z wizyty Amerykanów. Dla nich była to doskonała okazja do otwarcia się na język angielski, komunikacji i przełamania barier. Chcemy bardzo podziękować naszym sponsorom, bez których sympatyczne i miłe przyjęcie nie byłoby możliwe - właścicielom hotelu „Sen” w Świebodzinie, Pani pedagog Iwonie Galas i  Hubertowi Giżyckiemu z klasy 2 TI.

(mm/aa)

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ