• bann01.jpg
  • bann02.jpg

Przeczytaj

Procedura pobrania komórek krwiotwórczych (szpiku) do transplantacji

komorki krwiotworczeW przypadku (potwierdzenia się zgodności antygenów HLA dawcy i chorego) akceptacji dawcy, dawca zostaje poinformowany o konieczności zgłoszenia się do ośrodka transplantacyjnego najbliższego miejscu zamieszkania dawcy. Po wykonaniu końcowych badań potwierdzających dobry stan zdrowia i wykluczeniu nosicielstwa wirusów potencjalny dawca zostanie poproszony o wyrażenie zgody na pobranie komórek krwiotwórczych do przeszczepienia. Wykorzystywane są tu dwa sposoby uzyskania tych komórek: ze szpiku i z krwi obwodowej. Wybór metody w konkretnym przypadku zależy od celu wykonania zabiegu oraz od woli dawcy.

Czytaj więcej...

Choroby wektorowe

mucha tse tsePowszechnie wiadomo, że owady przenoszą wiele chorób zakaźnych, zwłaszcza w krajach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Również w krajach Ameryki Północnej czy Europy podróżujący może być narażony na choroby przenoszone przez insekty, których ukłucia mogą być nawet bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka i zwierząt.

Oto niektóre przykłady: 

Czytaj więcej...

Dopalacze

Dopalacze – potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych. Dopalaczami mogą być nazywane związki stanowiące pochodne zakazanych substancji psychoaktywnych (np. amfetaminy) lub też preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne. Stopień ich szkodliwości na zdrowie i potencjału uzależniającego jest różny; wiele substancji nie zostało jeszcze pod tym względem przebadanych.

Czytaj więcej...

Informacja dla krwiodawcy

krewKrew może oddać każda osoba, która:

  • ukończyła 18 lat;
  • jest wyspana;
  • jest po lekkim śniadaniu;
  • i czuje się zdrowo.
Czytaj więcej...

Ta złośliwa opryszczka!

ustaOpryszczka może pojawić się w środku lata po długim przebywaniu na słońcu, w sytuacjach stresowych, w stanach gorączkowych czy podczas miesiączki. Najczęściej jednak dopada nas podczas jesiennych słot i zimowych zawiei, kiedy zdarza się nam przemarznąć, przemoczyć lub przeziębić nogi, złapać jakąś infekcję.

Czytaj więcej...

O odmrożenie nie trudno

odmrozonyTo paradoksalne, ale o odmrożenia najłatwiej nie podczas mrozu, lecz wtedy, gdy temperatura waha się około zera.

Czekasz na spóźniający się autobus i czujesz, jak z zimna coraz bardziej drętwieją ci stopy i dłonie, a nos zamienia się w sopel lodu. Aby doszło do odmrożeń, wcale nie trzeba silnych mrozów, wystarczy wilgoć w powietrzu i wiatr, które bardzo nasilają odczuwanie chłodu. Pod jego wpływem zwężają się naczynia krwionośne - najpierw te w skórze, potem te położone coraz głębiej. Im dłużej zaś tkanki są niedokrwione, tym większe niebezpieczeństwo, że dojdzie do ich trwałego uszkodzenia. A wtedy już nie pozbędziesz się brzydkiego zasinienia rąk czy nosa.

Czytaj więcej...

Profilaktyka raka szyjki macicy

hak_rakNiezbędną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem HPV – wirusem brodawczaka ludzkiego. Praktycznie nie ma raka szyjki bez poprzedzającej infekcji HPV. Główną drogą zakażeń HPV są kontakty seksualne.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko zakażenia HPV są więc:

Czytaj więcej...

Profilaktyka raka piersi

rozowa_wstazeczkaRak sutka, czyli rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. W Polsce rejestruje się rocznie 10.000 nowych zachorowań i liczba ta stale rośnie. Występuje najczęściej u kobiet po 45 roku życia i zwiększa się wraz z wiekiem. Rak piersi przed 30 rokiem życia występuje rzadko. Wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na jego wyleczenie. Występowanie raka sutka u mężczyzn jest rzadkim zjawiskiem i wynosi 1% wszystkich raków sutka.

Czytaj więcej...

O szkodliwości palenia tytoniu

"Poznasz głupiego po czynach jego"

Forrest Gump

palaczO paleniu papierosów powiedziano już tyle, że trudno się silić na oryginalność, więc postaram się zerwać ze stereotypem moralizowania.

Co jest wynikiem palenia papierosów, wiemy wszyscy i nad tym za bardzo nie ma co biadolić. W latach siedemdziesiątych palenie papierosów było nie tylko modą, ale prawie sposobem na życie (albo na jego skracanie - powiem brutalnie). Teraz powracamy do lat hipisowskich, ale już z pewnym dystansem. Moda - owszem, ale papierosy - nie. Nie wiem, co takiego jest w papierosach, że tak kuszą.

Czytaj więcej...

Jak leczyć przeziębienie i zapobiegać zachorowaniu na grypę.

choryWraz z nastaniem jesieni nadchodzi czas przeziębień i zachorowań na grypę. Gdy czujemy drapanie w gardle, głos jest zachrypnięty, migdałki nabrzmiewają, a nieprzyjemna "klucha" w krtani utrudnia przełykanie, pomóc mogą nam stare domowe sposoby.

Czytaj więcej...

Chemia a miłość

serca_chemia"Trzeba było żyć w dwudziestym wieku, by nam uświadomiono, że miłość, która przez wieki była natchnieniem artystów i poetów, przedmiotem westchnień i wspomnień, to tylko działanie odpowiednich hormonów. Naukowcy odkryli, że gdy człowiek jest zakochany, gdy czuje, że go porywa, że gotów jest wzbić się w górę, to dlatego, ze go zalewa - niby powódź - substancja chemiczna, zwana fenyloetyloaminą. Dzieje się tak pod wpływem spojrzenia wybranki, gestu, a nawet wyobrażenia sobie, że oto stoi przed nami przedmiot westchnień. To ta substancja może wywołać przyspieszone bicie serca, brak tchu, ściskanie w dołku, czyli najzupełniej fizyczne, objawy zakochania.

Czytaj więcej...

edu portal

wybierz studia

Partnerzy PZSTIZ

Klaster TSL

tsl

SZKOŁA MARZEŃ

Współpraca PZSTiZ

Menu użytkownika